NEET Scholars

Our scholars span a variety of majors. Choose the corresponding NEET thread to see all current participants. Congratulations to the founding cohort of NEET AM and LM alumni who are graduating in 2020!

MIT NEET Advanced Materials Machines - Jacynth Agraan

Jacynth Agraan

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Jacqueline Ahrens

Jacqueline Ahrens

Course 3

(Senior)

MIT NEET Advanced Materials Machines - Shubhanga Ballal

Shubhanga Ballal

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Wesley Block

Wesley Block

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Jeremy Dudo

Jeremy Dudo

Course 3

(Senior)

MIT NEET Advanced Materials Machines - Makita Erni

Makita Erni

Course 2

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines -Jesse Granados

Jesse Granados

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Juliana Green

Juliana Green

Course 2

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Shantanu Jakhete

Shantanu Jakhete

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Lucy Kitch-Peck

Lucy Kitch-Peck

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Zach Kutschke

Zach Kutschke

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Sophia Mittman

Sophia Mittman

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Grace Moore

Grace Moore

Course 3

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Mai Nguyen

Cecilia Luna

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Bryan Padilla

Bryan Padilla

Course 2

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Max Raven

Max Raven

Course 2

Senior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Aashini Shah

Aashini Shah

Course 2

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Thomas Sierra

Thomas Sierra

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Kiera Tai

Kiera Tai

Course 3

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Luyao (Lulu) Tian

Luyao (Lulu) Tian

Course 9

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Kathryn Tso

Kathryn Tso

Course 3A, 21H

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

Leslie Yan

Course 2

Junior

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

John Flynn

Course 6

Sophomore

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

Katherine Guo

Course 2

Sophomore

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

May Huang

Course 2

Sophomore

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

Nicole Seman

Course 2

Sophomore

MIT NEET Advanced Materials Machines - Leslie Yan

Emma Suh

Course 2A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Weitung Chen

Weitung Chen

Course 6-2

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Jeana Choi

Jeana Choi

Course 6

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Daniel Gonzalez-Diaz

Rolando Gonzalez

Course 6-2

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Daniel Gonzalez-Diaz

Daniel Gonzalez-Diaz

Course 2-A

Senior

MIT NEET Autonomous Machines -Ngoc La

Nicole La

Course 16

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Shoshana Marks

Boaz Marks

Course 16

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Shoshana Marks

Rebecca McCabe

Course 2

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Shoshana Marks

Abdulazeez Mohammed

Course 16

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Tim Magoun

Chloe Nelson-Arzuaga

Course 2-A, 4-B

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Tim Magoun

Nisal Ovitigala

Course 2-A

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Tim Magoun

Rima Rebei

Course 2-A

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Berke Saat

Berke Saat

Course 6

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Leilani Trautman

Leilani Trautman

Course 6

Senior

MIT NEET Autonomous Machines - Ether Bezugla

Ether Bezugla

Course 6-3

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Melissa Calvert

Melissa Calvert

Course 6-2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Isaac Lau

Isaac Lau

Course 6-2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Anthony Nardomarino

Anthony Nardomarino

Course 6-2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Jorge Nin

Jorge Nin

Course 2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Tim Magoun

Tim Magoun

Course 6-2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Lillian Papalia

Lillian Papalia

Course 2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Mario Peraza

Mario Peraza

Course 2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Suparnamaaya Prasad

Suparnamaaya Prasad

Course 6-1

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Joshua Rapoport

Joshua Rapoport

Course 16-ENG

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Joshua Rapoport

Sanjna Ravichandar

Course 6-2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Theo St. Francis

Course 2

Junior

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Shayna Ahteck

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Yatin Chandar

Course 16

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Susanna Chen

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Jinger Chong

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Abraham Corea Diaz

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Liliana Edmonds

Course 6-1

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Noah Fisher

Course 6-2, 2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Portia Gaitskell

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Nina Gerszberg

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Mohammadou Gningue

Course 6-3

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Richard Guang

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Ethan Hammons

Course 16-ENG

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Marisa Hoosen

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Elissa Ito

Course 2; 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Mulan Jiang

Course 2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Rishi Kommalapati

Course 2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Mary Lau

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Monica Liu

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Cami Mejia

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Grace Mao

Course 16

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Natalie Muradyan

Course 6-3

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Megan Ngo

Course 2, 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Nathan Ramesh

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Austen Roberson

Course 16-ENG

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Akila Saravanan

Course 16-ENG

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Sharmi Shah

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Meenakshi Singh

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Lili Sun

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

David Taschjian

Course 16

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Toomas Tennisberg

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Suleman Thaniana

Course 6-2, 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Tiffany Tran

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Gabriella Ulloa

Course 2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Lachtu Vu

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Joyce Yoon

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Leonardo Zamora

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Autonomous Machines - Theo St. Francis

Kaitlin Zareno

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Amelia Dogan

Course 11-6

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Angelica Castillejos

Angelica Castillejos

Course 6

Junior

MIT NEET Digital Cities - Arlene Godfreey-Igwe

Arlene Godfreey-Igwe

Course 6-2

Junior

MIT NEET Digital Cities - Arlene Godfreey-Igwe

Daniela Velez

Course 6-3

Junior

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Grace Kim

Course 6-3

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Jason Yang

Jason Yang

Course 6-2

Junior

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Jeffrey Shen

Course 11-6

 Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Kate Oteng-Bediako

Kate Oteng-Bediako

Course 6-7

Junior

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Katherine Huang

CMS (Comparative Media Studies)

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Layal Barakat

Layal Barakat

Course 2

Junior

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Madeleine Li

Course 18

Junior

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Melissa Hill

Course 11

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Octavio Vega

Course 8, 6

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Oomi Pammit

Course 6-3

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Ophelia Zhu

Course 6-3

Sophomore (2020 Fall)

MIT NEET Digital Cities - Alia Rizvi

Shenal Kotuwewatta

Course 6-3

Sophomore (2020 Fall)

Illustration

Amy Jin

Course 6-2, 20

Junior

MIT NEET Living Machines - Mihir Khambete

Mihir Khambete

Course 6-7

Junior

MIT NEET Living Machines - Agnes Villanyi

Agnes Villanyi

Course 6-2

Junior

MIT NEET Living Machines - Tooba Shahid

Tooba Shahid

Course 20

Junior

MIT NEET Living Machines - Pedro La Rotta

Pedro La Rotta

Course 2A

Junior

MIT NEET Living Machines - Afeefah Khazi-Syed

Afeefah Khazi-Syed

Course 20

Junior

MIT NEET Living Machines - Yara Komaiha

Yara Komaiha

Course 20

Junior

MIT NEET Living Machines - Jose Aceves-Salvador

Jose Aceves-Salvador

Course 5-7

Junior

MIT NEET Living Machines - Sarah Edwards

Sarah Edwards

Course 21E

Junior

MIT NEET Living Machines - Susan Su

Susan Su

Course 2A-20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Melody Wu

Melody Wu

Course 20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Camellia Huang

Camellia Huang

Course 20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Diana Renteria

Diana Renteria

Course 20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Janice Tjan

Janice Tjan

Course 2A-20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Haniya Shareef

Haniya Shareef 

Course 20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Rachel Shen

Rachel Shen

Course 7

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Diana Garibay

Diana Garibay

Course 20

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Anita Barsukova

Anita Barsukova

Course 2

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Jared Prince

Jared Prince

Course 2A

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Min Liew

Min Liew

Course 10-ENG

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Sophie Guo

Sophie Guo

Course 20

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Kelly Wu

Kelly Wu

Course 10

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Page Vincent

Paige Vincent

Course 3A

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Aditi Saayujya

Aditi Saayujya

Course 3

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Rovi Porter

Rovi Porter

Course 1

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Jess Cohen

Jess Cohen

Course 3A, 8

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Adam Potter

Adam Potter

Course 2

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Patricia Chan

Patricia Chan

Course 2

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Heidi Li

Heidi Li

Course 3

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Francisco Arellano

Course 22

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Aljazzy Alahmadi

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Tamilore Fashae

Course 2

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Arina Khotimsky

Course 3

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Ian Lee

Course 1

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Yuka Perera

Course 2-A

Junior

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Mariia Smyk

Course 2-A

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Melissa Stok

Course 3

Sophomore

MIT NEET Renewable Energy Machines - Francisco Arellano

Michael Sutton

Course 6-2

Sophomore

MIT NEET Living Machines - Ronit Langer

Ronit Langer

Course 6-2


MIT NEET Living Machines - Tim the Beaver

Tim the Beaver

All Courses


NEET Alumni

MIT NEET Living Machines - Adil Yusuf

Adil Yusuf

Course 6-2

Living Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Alexa Jan

Alexa Jan

Course 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Allison Lenhard

Allison Lenhard

Course 2, 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Amro Alshareef

Amro Alshareef

Course 2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Claire McGinnity

Claire McGinnity

Course 16

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Claire Traweek

Claire Traweek

Course 2-A

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Daniel Wiest

Daniel Wiest

Course 2-A

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Dorothy Szymkiewicz

Dorothy Szymkiewicz

Course 2-A

Living Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Felipe Radovitzky

Felipe Radovitzky

Course 2-A

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Franklin Zhang

Franklin Zhang

Course 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Gabriel Madonna

Gabriel Madonna

Course 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Gabriel Margolis

Gabriel Margolis

Course 16, 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Hector Castillo

Hector Castillo

Course 2-A

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Hunter Fields

Hunter Fields

Course 16

Autonomous Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Isaac Perper

Isaac Perper

Course 2-A, 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Jierui Fang

Jierui Fang

Course 4-B

Living Machines

MIT NEET Living Machines - Julie Vaughn

Julie Vaughn

Course 6-2

Living Machines

MIT NEET Living Machines - Mitchell Guillaume

Mitchell Guillaume

Course 2

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Mujtaba Jebran

Mujtaba Jebran

Course 2, 6-2

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Nathaniel Huffman

Nathaniel Huffman

Course 2-A

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Ning (Alexa) Guan

Ning (Alexa) Guan

Course 20

Living Machines

MIT NEET Living Machines - Rebekah Costello

Rebekah Costello

Course 20

Living Machines

MIT NEET Living Machines - Ronit Langer

Ronit Langer

Course 6-2

Living Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Rose Wang

Rose Wang

Course 6-3

Autonomous Machines

MIT NEET Living Machines - Sam Solomon

Sam Solomon

Course 5-7, 8-Flex

Living Machines

MIT NEET Autonomous Machines - Vibha Agarwal

Vibha Agarwal

Course 6-2

Autonomous Machines